Čištění a impregnace podlahovin

 

Podlahoviny s výrobní PU/PUR-úpravou povrchu (PVC, CV, LINOLEUM, KAUČUK)

 
1. Čištění po ukončení stavebních prací Nově položená krytina musí být před používáním důkladně základně vyčištěna, aby byly odstraněny všechny zbytky výrobních a montážních nečistot. K tomuto čištění použijte CC-PU-čistič zředěný s vodou v poměru 1:10. Při nepatrném znečištění je možno tuto koncentraci zvýšit podle stupně znečištění. Čistící roztok naneste stejnoměrně na podlahu a po asi 10 minutách působení celou plochu vydrhněte jednokotoučovým rotačním strojem CC-SRP 1 nebo CC-SRP 2+S s kartáčem nebo s červeným padem. Rozpuštěné nečistoty odsajte vysavačem na vodu a celou plochu důkladně zneutralizujte čistou vodou až do úplného odstranění všech zbytků čistícího roztoku.
 
 
 2. Běžné čištění a ošetřování
 
 2.1 Odstraňování prachu: Odstraňování volně ležícího prachu a nečistot provádějte stíráním vlhkým mopem. 
2.2 Manuální nebo strojové mokré čištění: Pro odstranění přilnutých nečistot použijte CC-PU-čistič zředěný v poměru 1 : 200 s vodou a plochu vytírejte ručně vhodným mopem (např. CC-Quick-Step) nebo čistícím automatem (např. CC-Premium F2). V prostorách, ve kterých je nutno pravidelně provádět plošné desinfekční čištění, používejte CC-Desinfekční prostředek-koncentrát.
 2.3 Mezistupňové čištění: Pokud není možno ulpívající nečistoty odstranit běžným čištěním, doporučuje se provést mezistupňové čištění roztokem CC-PU-čističe a vody v koncentraci, která odpovídá stupni znečištění plochy (např. 1:50 až 1:100). Čištění provádějte za pomoci kartáče nebo čistícím automatem (např. automatem na mytí tvrdých povrchů CC-Premium F2) nebo sprejovou metodou. Pro optimální udržení hodnoty povrchu se doporučuje vyčištěný povrch pavidelně leštit jednokotoučovým rotačním strojem CC-SRP 2+S s bílým padem nebo leštícím kartáčem.
 
 3. Odstraňování skvrn a rýh od gumových podpatků Tvrdošíjné skvrny a rýhy od gumových podpatků odstraníte neředěným CC-PU-čističem za pomoci hadříku nebo jemného bílého padu. Na závěr místo přemyjte čistou vodou. Skvrny odstraňujte pokud možno neodkladně, neboť některé typy skvrn při zestárnutí do povrchu migrují a jejich úplné odstranění je poté velmi obtížné nebo nemožné.
 
 4. Základní čištění Základní čištění se provádí v tom případě, že není možné obzvláště tvrdošíjné nečistoty a usazeniny, které narušují dobrý optický vzhled, odstranit při běžném denním čištění nebo pokud je nutné připravit podlahovinu pro sanaci opotřebeného povrchu CC-PUochrannou vrstvou. Pro základní čištění použijte CC-Základní čistící přípravek R v koncentraci až 1:5 s vodou. Roztok naneste na podlahu a po asi 10 - 15 minutách působení celou plochu intenzivně vydrhněte jednokotoučovým rotačním strojem CC-SRP se zeleným padem. Pokud nebude následovat ošetření povrchu, použijte červený pad nebo kartáč. Rozpuštěné nečistoty odsajte vysavačem na vodu (např. CC-Extraktor nebo CC-Premium F2) a celou plochu důkladně zneutralizujte čistou, pokud možno teplou vodou, až do úplného odstranění nečistot a zbytků čistícího roztoku (voda už potom nepění!).
 
5. Proaktivní dlouhodobá ochrana / sanace Aby bylo možno udržet dlouhodobě vlastnosti PU-úpravy povrchu, tj. ochranný účinek, snížení přilnavosti nečistot a zjednodušení denního čištění, doporučuje se proaktivní dlouhodobá ochrana PU-úpravy povrchu, popř. včasné provedení sanace poškozených míst.
 5.1 Proaktivní dlouhodobá ochrana: Po delším čase používání, nejpozději však při výskytu prvních opotřebených míst, se doporučuje výrobní povrchovou PU-úpravu oživit pomocí CC-PU-ochranné vrstvy (matné, extramatné nebo lesklé). K tomuto použijte pomocí příslušného tvrdidla aktivovanou CC-PU-ochrannou vrstvu a naneste ji neředěnou na důkladně vyčištěný povrch (viz. Základní čištění). Nanášení CC-PU-ochranné vrstvy provádějte CC-Lakovacím válečkem „Aguatop“ 10 mm přesně podle návodu k použití na dokonale suchý povrch. 12 hodin po nanesení poslední vrstvy je možno podlahu používat. Konečná odolnost ochranného systému bude dosažena asi po sedmi dnech. 
5.2 Sanace: Při rozsáhlém opotřebení výrobní PU-úpravy bude nutné nanést CC-PUochrannou vrstvu dvakrát. Mezi jednotlivými vrstvami je nutno nechat vždy předchozí nátěr dostatečně zaschnout (min. 2 hodiny), oba nátěry musí být ale provedeny ve stejný den. Upozornění: Před nanešením CC-PU-ochranné vrstvy je nutné provést pomocí jednokotoučového rotačního stroje CC-SRP 2+S a CC-PU-sanačního padu šedého zmatovatění povrchu, aby byly opticky sjednoceny i přechodové prostory a zajištěno dokonalé přilnutí ochranného nátěru. U podlahovin se silnou strukturou povrchu není toto zmatovatění abrazivním padem možné.
 
6. Udržení hodnoty ve speciálních objektových prostorách Použitím CC-PU-ochranné vrstvy je vytvořena na povrchu nejlepší možná ochrana, srovnatelná s výrobními úpravami. Pokud bude nutné chránit povrch ve speciálních objektech před vlivy zabarvení, např. ošetřovny lékařů, kadeřnické salóny, autosalony (např. kvůli minimalizování zabarvení povrchu vlivem barevných substancí jako dezinfe
kce na poranění, barvy na vlasy, změkčovadla).